Kategorie
Rozwój dziecka

Rozwój 5-latka

Wejście naszego przedszkola w okres 5 lat to czas względnej ciszy i spokoju. Nasz 5 latek wykazuje większe opanowanie jeśli chodzi o emocje, chętnie wykonuje polecenia i jest pozytywnie nastawiony do ludzi. Stara się sprostać wymaganiom stawianym przez osoby dorosłe. Wie czego się od niego oczekuje i postępuje tak, aby ich zadowolić, ale także w taki sposób, aby jemu przyniosło to korzyści…

Wejście naszego przedszkola w okres 5 lat to czas względnej ciszy i spokoju. Nasz 5 latek wykazuje większe opanowanie jeśli chodzi o emocje, chętnie wykonuje polecenia i jest pozytywnie nastawiony do ludzi. Stara się sprostać wymaganiom stawianym przez osoby dorosłe. Wie czego się od niego oczekuje i postępuje tak, aby ich zadowolić, ale także w taki sposób, aby jemu przyniosło to korzyści ☺ Dziecko w tym wieku w dużej mierze kieruje się własnym interesem i uważa, że dobre jest to, co jest dobre dla niego.

Nie mniej jednak zaczyna również dostrzegać słuszność pewnych norm i po czasie zaczyna wartościować świat przez pryzmat także innych ludzi. U 5 latka obserwujemy zwiększenie świadomości pewnych uczuć, takich jak: porażka. Pojawia się też skłonność do porównywania z innymi; uczucia związane z samooceną. Dziecko w tym wieku rozumie emocje własne i innych. Potrafi ocenić przyczyny reakcji emocjonalnych i przewidzieć zachowania związane z nimi. Zmniejsza się natomiast częstotliwość lęków.

5 latek to dziecko współpracujące. Jest w pełni samodzielne, bardzo sprawne fizycznie, przyjacielskie. Potrafi współpracować w grupie dzieci i chętnie dzieli się zabawkami. Jest skore do pomocy, wyznaczania celów i ich realizacji – np. przy budowaniu wieży z klocków.

Jak wspierać rozwój 5-latka:

  • pracuj nad uczuciami dziecka – nazywaj je, naucz odróżniać np. smutek od radości;
  • mów dziecku wprost, które zachowania są w porządku, a które nie;
  • spędzajcie wspólnie czas – 5 latek to świetny kompan do wspólnego czytania, grania w „planszówki”, zabawy matematyczne i językowe – rozwijaj te kompetencje;
  • obserwuj relacje z rówieśnikami-wyjaśniaj na czym polega współpraca i negocjacje;
  • ucz dziecko odpowiedzialności włączając w obowiązki domowe;

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *