Kategorie
Rozwój dziecka

ZAKRES OBOWIĄZKÓW DOMOWYCH DLA PRZEDSZKOLAKA ☺

Przedszkolak to już na tyle duży człowiek, którego możemy zaangażować w drobne prace domowe. Dzięki temu maluch nauczy się dbać nie tylko o swoje zabawki i swój pokój, ale także pomieszczenia wspólnie zajmowane z rodziną w domu. Wprowadzanie dziecka w pierwsze obowiązki domowe wymaga od rodziców cierpliwości, ale przyniesie to swoje rezultaty w przyszłości, a na ten moment będzie doskonałą nauką i świetną zabawą.

Dzieci w wieku przedszkolnym już doskonale wiedzą co to znaczy dbać o porządek. Potrafią sprzątać swoje zabawki, wiedzą, gdzie jest ich miejsce, ładnie też segregują. Potrafią wytrzeć stolik ściereczką po skończonych pracach plastycznych, a dyżurny sali to „stanowisko”, które każdy chce zajmować ☺

Może w związku z tym to już czas na to, aby małymi kroczkami wprowadzać dziecko w nieco inny świat samodzielności, ale także współpracy z rodzicami? Świat i naszą przestrzeń, którą zajmujemy wspólnie w domu. 

Przedszkolak to już na tyle duży człowiek, którego możemy zaangażować w drobne prace domowe. Dzięki temu maluch nauczy się dbać nie tylko o swoje zabawki i swój pokój, ale także pomieszczenia wspólnie zajmowane z rodziną w domu. Wprowadzanie dziecka w pierwsze obowiązki domowe wymaga od rodziców cierpliwości, ale przyniesie to swoje rezultaty w przyszłości, a na ten moment będzie doskonałą nauką i świetną zabawą. Ważne jest jednak, aby dostosować zakres obowiązków do możliwości dzieci. Nie wymagajmy zbyt wiele, aby maluch się nie zniechęcił, ale też nie folgujmy i nie pozwalajmy na rozkładanie rzeczy dziecka po całym mieszkaniu. Od najmłodszych lat uczmy porządku, wdrażajmy do samodzielności, pozwalajmy na pomaganie w czynnościach, na które pozwala wiek dziecka.

Poniżej przedstawiamy przykładowy zakres obowiązków domowych przedszkolaka:

Co o tym myślicie? Jakie czynności domowe Wy „zlecacie” swoim małym pociechom?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *