Blog

CZAS powiedzieć STOP pośpiechowi

Coraz częściej w mediach pojawiają się hasła: „uważność”, „mindfulness”, czy po prostu „medytacja”. W większości hasła te skierowane są do osób dorosłych, które w pędzie dnia codziennego potrzebują wyciszenia, treningu, aby „odciąć” się od tego co jest wokół nich. Nie mniej jednak zwroty te jak najbardziej przypisać możemy także do dzieci, które im szybciej nauczone zostaną koncentracji, bycia tu i teraz, pełnej świadomości, tym lepiej poradzą sobie z nieskończoną gonitwą tego świata.

Przeczytaj całość »
dziadek i wnuczek

Relacje dziecka z dziadkami

Więź dziecka z dziadkami to nie tylko rozpieszczanie, czasami opieka w sytuacjach kryzysowych czy nadmierna ilość dawanych dziecku słodyczy 😉 i mimo, że nie zawsze jesteśmy z tego zadowoleni jako rodzice, musimy pamiętać, iż podtrzymując pozytywne relacje pomiędzy tymi pokoleniami na pewno nasze dzieci na tym skorzystają.

Przeczytaj całość »
rodzina i wychowanie dziecka

„Dzieci przychodzą na świat bez instrukcji obsługi, więc skąd masz wiedzieć, co z nimi robić?” Dr Thomas W. Phelan

Wyzwań, które niesie ze sobą rodzicielstwo jest całe mnóstwo. Do najczęściej wymienianych należą: zasypianie, odstawianie smoczka i butelki, odżywianie, samodzielność dziecka, a jego wyręczanie, konflikty pomiędzy rodzeństwem, stawianie granic, rozpieszczanie, odpieluchowywanie, wybór żłobka, przedszkola, szkoły i wiele wiele innych…

Przeczytaj całość »

Rozwój dziecka 6-letniego

Osiągnięcie przez dziecko 6 roku życia to już poważny wiek. Nie mniej jednak to okres kolejnego kryzysu, z którym nam rodzicom przyjdzie się zmierzyć. Dziecko w tym wieku potrafi nas zadziwić. Z jednej strony mało elastyczny, chwiejny i wybuchowy, z drugiej jednak w pełni zorientowany na nabywanie nowych umiejętności, wiedzy. Skupiony na doskonaleniu już posiadanych zdolności….

Przeczytaj całość »
rozwój pięciolatka

Rozwój 5-latka

Wejście naszego przedszkola w okres 5 lat to czas względnej ciszy i spokoju. Nasz 5 latek wykazuje większe opanowanie jeśli chodzi o emocje, chętnie wykonuje polecenia i jest pozytywnie nastawiony do ludzi. Stara się sprostać wymaganiom stawianym przez osoby dorosłe. Wie czego się od niego oczekuje i postępuje tak, aby ich zadowolić, ale także w taki sposób, aby jemu przyniosło to korzyści…

Przeczytaj całość »
obowiązki domowe dziecka

ZAKRES OBOWIĄZKÓW DOMOWYCH DLA PRZEDSZKOLAKA ☺

Przedszkolak to już na tyle duży człowiek, którego możemy zaangażować w drobne prace domowe. Dzięki temu maluch nauczy się dbać nie tylko o swoje zabawki i swój pokój, ale także pomieszczenia wspólnie zajmowane z rodziną w domu. Wprowadzanie dziecka w pierwsze obowiązki domowe wymaga od rodziców cierpliwości, ale przyniesie to swoje rezultaty w przyszłości, a na ten moment będzie doskonałą nauką i świetną zabawą.

Przeczytaj całość »

Rozwój 4 latka

Czterolatek to dziecko wchodzące w tzw. okres średniego dzieciństwa. Trwa on do 6 roku życia, czyli do ukończenia edukacji przedszkolnej. To etap, kiedy dziecko umie już bardzo dużo. Nie mniej jednak okres czterolatka to moment, kiedy już nie taki maluch zaznacza swoją indywidualność po raz drugi.

Przeczytaj całość »

Jak wspierać 3-latka w rozwoju?

Wiek przedszkolny to okres najważniejszy w życiu każdego młodego człowieka. Zachodzące zmiany mają ogromny wpływ na osobowość w późniejszych etapach rozwoju, jak i w dorosłym życiu. Jest to również jeden z najbardziej burzliwych okresów, kiedy dziecko wchodzi w grupę przedszkolną – czyli zupełnie inne, nowe dla niego otoczenie.

Przeczytaj całość »

Pandemia a emocje dziecka

Pandemia zmienia świat nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Nam, dorosłym łatwiej jest zrozumieć to co się wokół nas dzieje – ograniczenia, obostrzenia, procedury bezpieczeństwa. Dla dzieci to stresujące przeżycie. Niejednokrotnie „uwięzione” w domu zajmują swój czas za pomocą komputera czy komórki.

Przeczytaj całość »

Bunt dwulatka

Kolejnym etapem, który jest nie małym wyzwaniem dla rodziców to okres ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. W tym wieku dziecko przechodzi kolejny kryzys rozwojowy, związany w szczególności ze zmianami znów w układzie nerwowym, a także rozwój sfery poznawczej i emocjonalnej.

Przeczytaj całość »

Przebodźcowanie

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie każdego dnia napływają do nas setki informacji. Są to bodźce, które wpływają na nasze samopoczucie, stan, na nasze ogólne funkcjonowanie. Wiadomości „bombardują” nas z każdej strony: radio w drodze do pracy, kolorowe billboardy, reklamy w każdej gazecie i oczywiście wszystko to, co mówią i piszą inni – w realu, ale także w social media.

Przeczytaj całość »

Dlaczego warto posłać dziecko do żłobka?

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka, jest dla wieku rodziców bardzo trudna. Mama, która do tej pory spędzała każdą chwilę ze swoją małą córeczką czy synkiem, nie wyobraża sobie często oddać maleństwo w ręce, bądź co bądź obcych ludzi. Nie mniej jednak to postanowienie prędzej czy później i tak nadejdzie…

Przeczytaj całość »

Choroby dziecka w żłobku / przedszkolu

Okres jesienny w żłobku czy przedszkolu to czas kiedy mamy za sobą już większość przebytych adaptacji. Dzieci coraz lepiej funkcjonują w grupie. Są odważniejsze i z ufnością wchodzą do placówki. I nagle pojawia się kolejne wyzwanie, z którym niemalże każdy Rodzic, a i większość placówek się zmaga – OKRES ZACHOROWAŃ.

Przeczytaj całość »

Dziecko lustrem rodzica

Dzieci są swoistym odbiciem Rodziców. Są lustrem ich zachowań, przekonań. Odbiciem tego, co dzieje się w rodzinnym domu. Nie w porządku jest więc oczekiwać od dziecka zachowań, których sami rodzice nie praktykują. Najwięcej bowiem uczymy się poprzez obserwację i tak właśnie uczą się dzieci… już od najmłodszych lat.

Przeczytaj całość »

Zabierz swoje dziecko do Dziecięcego Ogrodu już teraz!